Gdy przemysł optyczny rozwijał się coraz lepiej i pojawiały się nowe propozycje produktów do walki ze słabym wzrokiem przede wszystkim soczewki wykonywano ze szkła. Szklane soczewki mają dobre właściwości optyczne, ale będą ciężkie i łatwo pękają, a to może dalej prowadzić do uszkodzenia wzroku czy nawet do utraty oka. Z tego powodu soczewki szklane pojawiają się w okularach zdecydowanie rzadziej i mamy więcej propozycji plastikowych.

Szczęśliwa kobieta ze swoimi okularami.

Grubość soczewki okularowej będzie zależeć od wielkości oraz stylu oprawek jakie będziemy wybierać. Jeśli mamy grubsze szkła warto wybrać okrągłe albo owalne oprawki. Plastikowe oprawki będą lepiej ukrywać grubość brzegów.

Soczewki plastikowe

W 1947 roku firma Armolite Lens Company z Kalifornii wprowadziła do sprzedaży pierwsze soczewki okularowe z plastiku. Wykonane zostały z polimeru plastiku o nazwie CR-39. Ro skrót od nazwy Columbia REsin 39 a wiec żywica kolumbijska w próbie 39 opracowana przez firmę PPG na początku lat 40-tycyh minionego wieku. W związku z tym, że waży połowę tego co szło, dodatkowo koszt produkcji był niski a właściwości optyczne doskonałe plastik stał się popularny, jeśli chodzi o tworzenie soczewek. Stosowany jest nawet współcześnie.

Soczewki poliwęglanowe

Na początku lat 70-tych XX wieku firma Gentex wprowadza do sprzedaży pierwsze soczewki do okularów ochronnych wykonywane z poliwęglanu. W latach 80-tych soczewki z poliwęglanów stały się wiele bardziej popularne i stosuje się do dnia dzisiejszego. Oryginalnie produkowane były na potrzeby wojskowe. Do szybek w hełmach dla pilotów Air Force. Wykorzystywano je również do produkcji szkła kuloodpornego w bankach czy innych miejscach gdzie bardzo ważne było bezpieczeństwo. Soczewki z poliwęglanu były lżejsze i odporniejsze na uderzenia z plastiki CR-39. Z tego powodu to taki materiał, który używany jest między innymi w okularach dla dzieci oraz sportowców, ale również do produkcji bezpiecznego szkła.

Nowszy lekki materiał do produkcji soczewek okularowych będzie miał podobną odporność jak poliwęglan i będzie się nazywał Trivex. Wyprodukowała go firma PPG i pokazała w okularowych soczewkach w roku 2001. Dużym plusem tego materiału będzie to, że ma mniejszą tendencję do pojawienia się aberracji chromatycznych, określone to będzie jako liczba Abbego.

Soczewki, które są przygotowane z plastiku o dużym współczynniku załamania światła. w ostatnich 20 latach pojawiło się zainteresowanie coraz cieńszymi i lżejszymi szkłami i dlatego wielu producentów rozpoczęło produkować soczewki z plastiku, który to miał większe załamanie światła. Te soczewki są cieńsze oraz lżejsze niż CR-39, ponieważ mają większy współczynnik załamania światła i dzięki temu będą one zdecydowanie cieńsze, przy takiej samej mocy. Dlatego rzeczywiście można oczekiwać, że estetycznie będą się prezentować lepiej i od strony praktycznej także będą się bardzo dobrze sprawdzać ocena dla takich soczewek będzie mogła być pozytywna, bardzo dobrze się sprawdzi.