Tatuaż to świetna zabawa i doskonały sposób na wyrażenie własnej osobowości. To między innymi dlatego sztuka zdobienia ciała permanentnym tuszem zyskała tak wielką popularność i z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Większość osób decydujących się na tatuaż doskonale wie, że pomysł warto dogłębnie przemyśleć – tatuaż pozostaje z tobą na zawsze. Osoby takie mają najczęściej wybrany motyw i styl, w jakim tatuaż ma zostać wykonany i są w stanie racjonalnie go sobie uzasadnić. Niestety, zdarzają się też przypadki, kiedy zrobienie tatuażu nie jest wskazane – istnieją grupy osób, które całkowicie powinny wybić sobie ten pomysł z głowy. Kiedy lepiej zrezygnować z tatuażu? W krótkim poradniku postaramy się przedstawić nie tylko problemy, ale i uzasadnienia naszym przykładów.

  • Zbyt młody wiek

Ludzie w młodym wieku są znacznie bardziej skłonni do podejmowania spontanicznych i nieprzemyślanych decyzji. W kontekście tatuażu może to mieć jednak opłakane skutki. Znacznie częściej zdarzają się tu zatem tatuaże wykonane przez znajomych, którzy kupili sobie maszynkę w Internecie (ostrzegamy od razu, że to bardzo zła i niebezpieczna decyzja), tatuaże wykonane ze względu na modę czy pod presją znajomych lub w ramach zakładu. Nastolatkowie często nie widzą problemu z posiadaniem tatuażu w życiu dorosłym, choć tak naprawdę nie do końca wiedzą jak potoczy się ich przyszłość i z czym należy im się zmierzyć. Choć tatuaże są coraz szerzej akceptowane przez społeczeństwo, istnieją sytuację w których ich ekspozycja jest zwyczajnie nie na miejscu. Większość tatuatorów ma jednak świadomość tego, jak może skończyć się tatuowanie osoby niepełnoletniej – duży odsetek tatuaży wykonanych przez niepełnoletnich jest w późniejszych etapach życia zakrywany innym lub też usuwany laserowo. Z tego też względu studia często nie zgadzają się na tatuowanie osoby niepełnoletniej, nawet gdy ta posiada zgodę rodziców. Dobry tatuator nie chce mieć nikogo na sumieniu, i słuszne.

  • Przemijająca moda

Czy w tatuażu istnieją trendy? Oczywiście, że tak. W przeciwieństwie do mody nikt nie powinien jednak decydować się na tatuaż tylko dlatego, że jego motyw jest często powtarzającym się w mediach elementem. Wiele osób decyduje się na tatuaż, bo taki sam zrobiła sobie ich ulubiona gwiazda. To bez sensu! Tatuaż powinien być po pierwsze kwestią bardzo prywatną i przemyślaną. Po drugie, wiele celebrytów decyduje się na tatuaże tymczasowe, które mogą usunąć po występie na czerwonym dywanie czy w filmie. Na tobie tatuaż pozostanie na zawsze. Warto też przyznać, że nie każdy wzór tatuażu będzie pasował wszystkim! Wybór konkretnego wzoru powinien być zatem zawsze podyktowany przemyślaną decyzją i w idealnym świecie skonsultowany z tatuatorem, który będzie w stanie doradzić ewentualne zmiany tak, by tatuaż pasował do twojego unikalnego charakteru.

  • Presja otoczenia

O kwestii wpływu otoczenia na decyzję o tatuażu wspominaliśmy już w kontekście osób młodych, jednak chcielibyśmy nieco poszerzyć to zagadnienie. Okazuje się niestety, że wiele osób decyduje się na tatuaż tylko dlatego, że w tym samym czasie robią go sobie znajomi. „Choć, zrobisz sobie ze mną” to dość często padające wśród znajomych słowa, którym niestety wiele osób ulega, żałując potem decyzji przez całe życie. Do tatuażu nie można przymusić nikogo. Można wręcz powiedzieć, że nikogo nie powinno się choćby namawiać. Do tatuażu konieczna jest nieustannie wspominana pewność. Świadomość tego, że tatuaż zostanie z tobą na stałe może cię ograniczać i wstrzymywać przed podjęciem decyzji i to zupełnie w porządku. Nie czuj konieczności zrobienia tatuażu przed określoną datą, z okazji celebrowanej w ten sposób przez znajomych czy żadnego innego bezpodstawnego powodu. To twoja i wyłącznie twoja decyzja, do której musisz dojrzeć. Niektórzy decydują się szybko, inni dopiero po 60 roku życia. Każdy jest w studio mile widziany, o ile tatuator widzi, że osoba faktycznie pragnie się wytatuować.

  • Przyczyny zdrowotne

Na koniec dorzucimy jeszcze przyczynę bonusową, o której wiele osób bardzo często zapomina. Tatuaż stanowi dla niektórych formę uczczenia pewnego etapu w życiu, w tym między innymi pokonania poważnych chorób. Jeśli jednak faktycznie pojawiła się w twoim życiu poważna operacja lub przewlekła choroba, skonsultuj z lekarzem ryzyko tatuowania w twoim przypadku. Zdajemy sobie sprawę, że większość lekarzy patrzy na tatuaże sceptycznie i wręcz przestrzega, by pod żadnym pozorem ich nie robić. Pominiemy to jednak milczeniem i skupimy się na zdrowotnych aspektach tatuażu. Studio jest miejscem sterylnym, igły są jednorazowego użytku, a wszystkie sprzęty odpowiednio zabezpieczone. To jednak nie usuwa całkowicie ryzyka związanego z faktem, że tatuaż to otwarta rana, która będzie się goiła przez co najmniej dwa tygodnie. Jeśli masz problemy skórne, twoja krew nie krzepnie lub z innego powodu nie możesz mieć świeżych i otwartych ran, lepiej zrezygnuj z pomysłu tatuażu.

Artykuł powstał przy współpracy ze studiem tatuażu Kos Tattoo: