Badania wskazują najbardziej skuteczną metodę leczenia skrajnej otyłości, jest nią chirurgia bariatryczna. Efekty tej formy leczenie to bardzo duży spadek masy ciała, a co najważniejsze rezultat utrzymuje się przez długi okres. Istnieją konkretne wskazania do operacji. Zmniejszenie żołądka jest formą leczenia, a nie profilaktyką.

Wskazania operacyjnego leczenia otyłości

Chirurgia zawsze jest ingerencją w ciało, dlatego nie powinno stosować się operacji takich jak zmniejszenie żołądka w celach profilaktycznych. Zabiegi chirurgiczne przeznaczone są do leczenia otyłości III stopnia, które się klasyfikuje, gdy BMI wynosi więcej niż 40, a także dla chorych z otyłością II stopnia, czyli gdy BMI wynosi ponad 35, pod warunkiem, że występują dodatkowe choroby związane z otyłością takie jak: cukrzyca, choroba wieńcowa, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, nadciśnienie tętnicze, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów. Poniżej prezentujemy ważne informacje związane z operacyjnym leczeniem otyłości, przygotowane przez KCM Clinic – klinikę dla osób, które chcą podjąć się operacji, która pomoże im zrzucić wagę.

 

Istnieją też przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia otyłości, a są to:

  • Zaburzenia psychiczne;
  • Alkoholizm i uzależnienie od środków psychoaktywnych;
  • Choroby zapalne przewodu pokarmowego;
  • Choroby nowotworowe;
  • W wypadku zabiegu zastosowania opaski żołądkowej przeciwwskazaniem jest choroba refluksowa przełyku.

 

Zmniejszenie żołądka

Regularne spożywanie za dużych porcji posiłków prowadzi do nadmiernego rozszerzenia się żołądka. Gdy mamy powiększony żołądek, to trudno jest się trzymać diety i małych posiłków, które nas nie satysfakcjonują. Dietetycy od tylu lat głoszą jak zdrowe i korzystne dla organizmu jest spożywanie małych, ale częstych posiłków.

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu żołądka, to należy wytrwać w restrykcyjnej diecie, efekty prędzej czy później przyjdą. Proces obkurczania żołądku wymaga dużo siły woli, ale pozwala zwalczyć niezdrową, choć powszechną, tendencję jedzenia ponad miarę. Warto spożywać posiłek wolno i uważnie, aby organizm mógł poczuć, kiedy jest najedzony. Istotna jest też jakość pożywienia, im jest mniej przetworzone, tym zdrowiej. Należy skierować uwagę na zdrowe jedzenie, unikać dużych ilości cukrów oraz tłustych i wysokokalorycznych potraw.

Powinno się także pić dużo wody niegazowanej, ponieważ dwutlenek węgla zawarty w gazowanej rozszerza żołądek.

Nie każdy jest w stanie samodzielnie dyscypliną i silą woli zmniejszyć żołądek. Osobom otyłym bardzo trudno jest zmienić nawyki żywieniowe, a ich żołądki są rozciągnięte, przez co, prawie nie do wytrzymania jest dla nich funkcjonowanie na małych i rzadkich posiłkach. Znaczna otyłość utrudnia też aktywność fizyczną. Cierpiący na otyłość często potrzebują pomocy zewnętrznej. Dlatego decydują się na operacyjne zmniejszenie żołądka.

Są dwie metody operacji bariatrycznych opierające się na zmniejszeniu objętości żołądka:

  • Mankietowa resekcja żołądka – polega na wycięciu około 85% objętości żołądka, pozostaje tylko cienka rura, która mieści około 150 ml pokarmu. Chory nie jest już w stanie przyjmować dużych porcji jedzenia, hamuje się hormon pobudzający łaknienie. Ta metoda wymaga od pacjenta specjalnej diety. Prowadzi to od znacznej utraty masy ciała. W 2009 roku stanowiła 5,5% operacji wykonanych na świecie.
  • Wyłączenie żółciowo-trzustkowe – jest to najrzadziej przeprowadzana operacja. Podczas operacji wycina się 2/3 żołądka, a jelito cienkie dzieli się na trzy części. Jelita łączą się w taki sposób, że tworzą literę Y. Część pierwsza połączona jest z żołądkiem, przechodzi przez nią trawiony pokarm. Część druga połączona jest z przewodami żółciowymi, transportuje soki trawienne. W trzeciej części jelita następuje trawienie. Metoda powoduje osłabione wchłanianie składników odżywczych. Rzadko się stosuje tę metodę, gdyż jest obarczona dużą ilością możliwych powikłań.